Porady w zakresie ustalenia tytułu nieważności małżeństwa (kanonicznej podstawy procesu), dokumentów wymaganych do przyjęcia skargi (pozwu), jak i przebiegu samego procesu są udzielane:

1. Poradnia Prawno - Kanoniczna przy Bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, Pl. Kolegiacki 1, 33-300 Nowy Sącz (w poniedziałki, godz. 9.00-13.00).
    Termin spotkania zawsze należy ustalić drogą e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie - tel. 14 632-05-85- Ks. prof. nadzw. dr hab. Bogdan Węgrzyn, sędzia audytor Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.

2. Poradnia Prawno - Kanoniczna przy Sądzie Diecezjalnym w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 6, 33 - 100 Tarnów.
    Termin spotkania proszę umówić telefonicznie - tel. 14 632-05-89 – Pan mgr lic. Jakub Fenrych lub drogą e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - adwokat stały Sądu Diecezjalnego w Tarnowie.
    Poniedziałek - Wtorek - Środa - w godz. 9.00 - 12.00 i 13.00 - 15.30
  3. Poradnia Prawno - Kanoniczna przy Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, ul. H. Arczewskiego 1, 39-300 Mielec. Porady udzielane są w każdy pierwszy wtorek miesiąca od 13.00-16.00. Porad udziela pracownik sądu. Termin spotkania proszę umówić telefonicznie z kancelarią Sądu Diecezjalnego w Tarnowie - tel. 14 632-05-83,  14 632-05-84, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Porady w wyżej wymienionych Poradniach Prawno – Kanonicznych są BEZPŁATNE !

Prosimy na rozmowę zabrać ze sobą następujące dokumenty i środki dowodowe:

1. dowód osobisty,
  2. dokładne dane adresowe stron,
  3. data i miejsce ślubu kościelnego,
  4. dokumenty z postępowania cywilnego o rozwód (jeśli było przeprowadzone), a przynajmniej kopia wyroku rozwodowego lub odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie,
  5. inne dokumenty mogące potwierdzać Pana/i informacje.

Do rozmowy przygotowuje się Pan/i na 3 kartkach:

1. Kartka - okres przedślubny ma zawierać:
    1. przebieg znajomości od poznania się do ślubu kościelnego,
    2. nieprawidłowości w okresie przedślubnym,
    3. przyczyny i okoliczności zawierania małżeństwa.
  2. Kartka - okres poślubny ma zawierać:
    1. przebieg związku od ślubu kościelnego do rozpadu związku (do rozwodu),
    2. nieprawidłowości w okresie poślubnym,
    3. przyczyny i okoliczności rozpadu małżeństwa.
  3. Kartka - wstępna lista świadków:
    1. osoby z rodziny mężczyzny,
    2. osoby z rodziny kobiety,
    3. osoby niespokrewnione ze stronami (przyjaciele, znajomi sąsiedzi itp.).

Mają to być osoby dobrze znające strony i fakty z ich życia z okresu przedślubnego i poślubnego.